• Główni uczestnicy

    John F. Kennedy, lat 45,
    trzydziesty piąty prezydent Stanów Zjednoczonych
    Nikita S. Chruszczow, lat 68,
    I sekretarz KC KPZR i premier Związku Radzieckiego

  • W księgarniach:

  • „Zaczniemy wojnę w poniedziałek”

  • Recenzja książki na Historia.org.pl

    "Wiek XX obfitował w konflikty. Mieliśmy do czynienia z dwiema wojnami uznanymi za światowe, wieloma konfliktami na tle religijnym, rasowym, narodowym etc. Dochodziło wówczas do masakr i przypadków ludobójstwa na każdym kontynencie, jednak przed widmem totalnej anihilacji rodzaju ludzkiego świat stanął tylko raz – w trakcie trzynastu październikowych dni 1962 roku. Na temat kryzysu kubańskiego napisano wiele, jednak wciąż odkrywane są kulisy wydarzeń, które miały miejsce 50 lat temu. Wojciech Kostecki, korzystając z bogatych źródeł obu stron konfliktu, przenosi czytelnika w czasie: do Białego Domu, kiedy prezydentem był Kennedy i na Kreml za rządów Chruszczowa."

    Pełny tekst recenzji
  • Audycja radiowa

    „Nie do końca wyjaśnione: Kryzys Kubański”
    (na stronie plik audio do odsłuchania)

    Narada prezydenta Kennedy'ego (pochylony nad stołem) z doradcami [Public domain], via Wikimedia Commons

    Narada prezydenta Kennedy’ego (pochylony nad stołem) z doradcami [Public domain], via Wikimedia Commons

Ostatni z głównych bohaterów kryzysu kubańskiego nie żyje

Były przywódca Kuby Fidel Castro zmarł w piątek wieczorem w Hawanie – poinformował w telewizyjnym wystąpieniu brat Fidela, Raul, który przejął po nim rządy na Kubie w 2006 r. Władza Castro trwała niemal pół wieku. Trzy miesiące temu skończył 90 lat.

Foto: Fidel Castro, 'tEdits 2011, Toby Jagmohan,Flickr, http://www.flickr.com/photos/tedits/5888955648. Licencja: CC BY-ND 2.0, http://creativecommons.org/licenses/by-nd/2.0/.

Foto: Toby Jagmohan, ‚tEdits 2011, Flickr. Licencja: CC BY-ND 2.0

Reakcje mediów światowych

BBC: „Castro obalił rząd w 1959 roku, wprowadzając komunistyczną rewolucję. Przeciwstawiał się USA przez dziesięciolecia, uchodząc cało z wielu spisków na jego życie. Jego zwolennicy mówili, że zwrócił Kubę ludziom. Krytycy widzieli w nim dyktatora”.

New York Times: „Pan Castro sprowadził zimną wojnę na półkulę zachodnią, nękał jedenastu amerykańskich prezydentów i na chwilę popchnął świat na krawędź wojny atomowej”.

Guardian: Fidel Castro „był jedną z najbardziej niezwykłych postaci politycznych XX wieku. Po przeprowadzeniu udanej rewolucji na karaibskiej wyspie w 1959 roku, stał się graczem na arenie światowej, rozdając karty na równi z kolejnymi przywódcami obu mocarstw jądrowych w okresie zimnej wojny. Będąc charyzmatyczną figurą z krajów rozwijających się, wywierał wpływ odczuwalny daleko poza wybrzeżami Kuby”.

A w Polsce? Gazeta Wyborcza (bardzo elegancko…): „Fidel Castro umarł z nudów”.

Zostaw wiadomość

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: