• Główni uczestnicy

    John F. Kennedy, lat 45,
    trzydziesty piąty prezydent Stanów Zjednoczonych
    Nikita S. Chruszczow, lat 68,
    I sekretarz KC KPZR i premier Związku Radzieckiego

  • W księgarniach:

  • „Zaczniemy wojnę w poniedziałek”

  • Recenzja książki na Historia.org.pl

    "Wiek XX obfitował w konflikty. Mieliśmy do czynienia z dwiema wojnami uznanymi za światowe, wieloma konfliktami na tle religijnym, rasowym, narodowym etc. Dochodziło wówczas do masakr i przypadków ludobójstwa na każdym kontynencie, jednak przed widmem totalnej anihilacji rodzaju ludzkiego świat stanął tylko raz – w trakcie trzynastu październikowych dni 1962 roku. Na temat kryzysu kubańskiego napisano wiele, jednak wciąż odkrywane są kulisy wydarzeń, które miały miejsce 50 lat temu. Wojciech Kostecki, korzystając z bogatych źródeł obu stron konfliktu, przenosi czytelnika w czasie: do Białego Domu, kiedy prezydentem był Kennedy i na Kreml za rządów Chruszczowa."

    Pełny tekst recenzji
  • Audycja radiowa

    „Nie do końca wyjaśnione: Kryzys Kubański”
    (na stronie plik audio do odsłuchania)

    Narada prezydenta Kennedy'ego (pochylony nad stołem) z doradcami [Public domain], via Wikimedia Commons

    Narada prezydenta Kennedy’ego (pochylony nad stołem) z doradcami [Public domain], via Wikimedia Commons

USS Enterprise zakończył służbę

Flota amerykańska wycofała ze służby swój najstarszy lotniskowiec atomowy USS Enterprise, który służbę zaczynał w czasach kryzysu kubańskiego. USS Enterprise – wraz z trzema innymi lotniskowcami – uczestniczył w blokadzie morskiej Kuby. Później przez pół wieku zapewniał wsparcie działaniom armii Stanów Zjednoczonych w różnych rejonach świata i konfliktach, włącznie z wojną w Wietnamie i Iraku. Przez ten czas zyskał sobie miano statku – legendy i został „uwieczniony” w słynnym filmie „Top Gun”.

Prezydent Kennedy obserwuje manewry z pokładu USS Enterprise

USS Enterprise był pierwszym atomowym lotniskowcem na świecie i jedynym w swojej klasie (pozostałych pięciu planowanych nigdy nie zwodowano ze względu na niebotyczne koszty).  Mierząc 342 m był najdłuższym okrętem na świecie; jego waga wynosiła 95 tys. ton, a załoga – wraz z personelem lotniczym liczyła 4.800 osób. Napędzało go aż 8 reaktorów atomowych, zapewniając nieograniczony zasięg i pozostawanie na morzu nieprzerwanie przez 20-25 lat.

Ceremonia pożegnania USS Enterprise

Zostaw wiadomość

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.

%d blogerów lubi to: